Przygotowanie samochodu na zimę dlaczego należy pamiętać o wymianie płynów

Warto zacząć przygotowywać samochód do zimy jeszcze na długo zanim nadejdą pierwsze mrozy. Oczywiście większość z nas pamięta o wymianie opon z letnich na zimowe, jednakże równie ważne lub ważniejsze jest dopilnowanie wymiany i uzupełnienia płynów eksploatacyjnych. Jakie płyny powinniśmy skontrolować przed zimą Dlaczego jest to tak ważne?

Olej silnikowy

Poziom płynu silnikowego powinniśmy regularnie sprawdzać, a zwłaszcza przed sezonem zimowym, kiedy to silnik pracuje na najwyższych obrotach i łatwiej może ulec zatarciu. Przy sprawdzaniu poziomu oleju warto też zwrócić uwagę na jego kondycję. Jeżeli olej jest w nienajlepszym stanie powinniśmy go po prostu wymienić, najlepiej na taki o zwiększonej lepkości, który lepiej chroni silnik przed uszkodzeniem. Wówczas uzyskamy nienaganne smarowanie silnika nawet w najzimniejsze dni.

Płyn hamulcowy

Wielu kierowców często zapomina o kontroli stanu płynu hamulcowego w samochodzie a to błąd, gdyż to od niego uzależnione jest prawidłowe działanie układu samochodowego. Stan płynu hamulcowego powinniśmy kontrolować co sezon w serwisie samochodowym i przynajmniej co 2-3 lata powinniśmy go wymienić.

Płyn chłodniczy

Wymiana lub sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego jest tak samo ważna jak wymiana oleju. Przed zimą powinniśmy wykorzystać płyn wysokiej jakości, który nie zamarznie na mrozie, przy takich temperaturach jak -36°C. Zamarznięcie płynu chłodniczego to jedna z najgorszych sytuacji, która może spotkać nasz samochód. Po pierwsze, zamarznięty płyn chłodniczy w przewodach i nie tylko potrafi zniszczyć cały układ chłodniczy, a także wywołać uszkodzenia silnika, często niemożliwe do naprawienia.

Płyn do spryskiwaczy

Choć ten wydaje się najmniej ważny, płyn do spryskiwaczy również powinien być wymieniony przed pogorszeniem się pogody z letniego na zimowy. W niskich temperaturach płyn do spryskiwaczy przeznaczony do używania latem gęstnieje, traci swoje właściwości i zamiast poprawiać może utrudniać widoczność po umyciu szyby wycieraczkami. Ponadto w temperaturach minusowych może zamarznąć w przewodach spryskiwacza, co będzie skutkowało ich uszkodzeniem i kosztowną naprawą.