Dzisiejszy wpis będzie niczym innym jak zbiór podstawowych porad dotyczących niezmiernie ważnej czynności jaką jest wymiana opon, oczywiście chodzi o zmianę z zimowych na letnie. Pogoda za oknem coraz lepsza, słońca mamy coraz więcej, na dniach zawita również do nas wiosna kalendarzowa, tak więc jest to znak, że trzeba się wziąć za nasze auto!
Wielu kierowców uważa, że wymiana opon nie jest sprawą konieczną, no i że mogą oni jeździć na oponach zimowych tak długo jak mogą, albo i przez cały rok. Znam wielu takich ludzi, którzy tłumaczą się brakiem czasu, oszczędnością, czy po prostu małym zużyciem opon zimowych. Jednak nic bardziej mylnego. Jak już wspominałem przy okazji wcześniejszych wpisów, które na pewno mieliście okazje czytać, tak więc z pewnością wiecie, że to właśnie zima jest jedną z najbardziej wymagających zarówno od nas, jak i od naszego auta pór roku.
Wymagających oraz bardzo trudnych, o wiele cięższych niż inne pory. Wiąże się to z warunkami jakie panują na drogach, skrajnymi temperaturami, związkami chemicznymi na które narażone jest nasze auto podczas poruszania się po drogach oraz również z wieloma innymi czynnikami. Nie będę się jednak tutaj o tym rozwodził, ponieważ wspominałem o tym wcześniej, a jeśli chcecie sobie przypomnieć to zapraszam do lektury archiwalnych wpisów.
Wracając do sedna, czyli do opon, nie należy korzystać z jednych i tych samych, nawet jeśli są to drogie i dobre zimowe opony, przez cały rok. Dlaczego?
Już spieszę z tłumaczeniem. Trzeba pamiętać przecież, że to właśnie opona jest jedynym elementem naszego samochodu, który bezpośrednio ma kontakt z nawierzchnią po której nasze auto się porusza. To właśnie opony odpowiedzialne są za wiele czynników naszej jazdy, które nierzadko wpływają również bezpośrednio na bezpieczeństwo, zarówno te nasze i naszych pasażerów, jak i innych włączonych w ruch uliczny osób.
Żeby daleko nie szukać, to właśnie opony są w dużej mierze odpowiedzialne za przyspieszanie oraz hamowanie auta którym się poruszamy. Trzeba również dodać, że zimowe opony przystosowane są przede wszystkim do jazdy w ciężkich, zimowych warunkach. Warunkach w których temperatura spada poniżej 7 stopni. To właśnie wtedy gdy nasze termometry pokazują wyższy od podanego przeze mnie przed chwilą, wskaźnik temperatury powinniśmy je wymienić na letnie.
Tak zwane opony letnie są również zbudowane z nieco innego materiału od swoich zimowych sióstr, materiał ten ma inne właściwości, które przystosowują całą oponę do wyższych temperatur i ogólnie mówiąc do korzystania z nich „ciepłymi” i nieco bardziej suchymi porami roku, czyli takimi jak wiosna, lato i wczesna jesień. Opony zimowe podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie mogą szybciej się zużywać, a nasze auto może mieć wydłużony czas reakcji, które to powinny być przez nas wykonywane szybko i precyzyjnie, czyli takich reakcji jak na przykład między innymi nagłe hamowanie.
Opony zimowe od opon letnich różnią się także nieco inną budową bieżnika
Co ma wpływ na poruszanie się naszego samochodu. Tak jak wspominałem, zimowe opony są przystosowane do jazdy zimą, jazdy która bywa ostrożniejsza, niestety kierowcy często zapominają o tym, że nie zmienili opon i z braku tej ostrożności dochodzi do wielu wypadków. Tak więc kwestia wymiany opon nie powinna podlegać żadnej dyskusji.
Oczywiście istnieją również opony wielosezonowe, czyli tak zwane opony uniwersalne, jednak i one czasami zawodzą, tak więc lepiej jest jednak zadbać o to, by przynajmniej dwa razy w roku te opony zmienić.
Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu
Kolejną ważną sprawą jest to czy po podjętej przez nas decyzji o wymianie opon, samą pracę zostawimy profesjonalistom, czy spróbujemy wymienić opony sami. Wiadomo, że samodzielna praca może oszczędzić nam zarówno pieniędzy, jak i czasu, który musielibyśmy poświęcić na czekanie w kolejce do warsztatu wulkanizacyjnego, które właśnie o tej porze roku przeżywają swoiste oblężenia, jednak taka wymiana może być dla nas niezmiernie kłopotliwa, szczególnie gdy nie mamy pod ręką dobrego lewarka. Tak więc czasami po prostu wygodniej, no i oczywiście bezpieczniej jest zostawić wykonanie danej pracy profesjonalistom, czyli ludziom, którzy zajmują się tym na co dzień.
Należy również pamiętać o tym, że gdy wymieniamy opony w tej samej alufeldze najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, ponieważ to oni zadbają o odpowiednie dokonanie wymiany, jeśli mamy tak zwane „osobne koła”, czyli wymieniamy oponę razem z alufelgą lub nasze auto posiada felgi stalowe, całą pracą możemy zająć się sami:)
Na pewno zastanawiacie się również nad tym jak wybrać odpowiednie opony letnie, już biegnę z pomocą.
Podczas doboru opon, których będziemy używali, powinniśmy patrzeć na wyznaczniki jakości, które naprawdę ułatwiają sprawę. Mianowicie chodzi o bezpieczeństwo, czyli nic innego jak odległość hamowania oraz o oznaczenie klasy przyczepności (oczywiście klasa A jest klasą najwyższą, czyli „najlepszą”). Jeśli sami sami sobie dalej z tym nie poradzimy, zawsze można zapytać w warsztacie z którego usług korzystamy, poszukać pomocy na portalach internetowych, czy nawet napisać do mnie, a pomogę Wam na tyle, na ile pozwoli mi na to czas.